Angelina Jolie tepki gösterdi: İnsan hakları var ama kim için var?

ABD’li oyuncu Angelina Jolie, Suriyeli gazeteci ve film yapımcısı Waad Al-Kateab ile direktörlüğünü üstlendiği “We Dare to Dream” adlı filme ilişkin yaptıkları röportajda konuştu. Yaklaşık 20 yıl önce Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında uluslararası çapta çalışmaya başladığını ve insan haklarına yönelik hedefleri olduğunu anlatan Jolie, “İnsan haklarına ilişkin bir fikir vardı. Buna göre haklar belirlenir, bir şeyler için dik durulur ve yapılması gerekenler yapılmayınca tepki olacağına dair bir fikrim vardı. Gerçekten bunun böyle olduğunu düşündüm. Hatta Birleşmiş Milletler’in de böyle olduğunu düşündüm” dedi.

Jolie, zaman içinde şahit olduğu olayların dünyadaki adaletsizliği anlamasına yardım ettiğini belirterek, “İnsan hakları var ama kim için var? Bazen bunlar, bazen de onlar için var. Ama bazen de bir grup için hiç yok” ifadesini kullandı.

‘BAZI İNSANLARDAN HESAP VERMESİ İSTENİRKEN BAZILARINA DOKUNULMUYOR’

Adalet ve insan haklarının herkes için aynı işlemediğini ve bazı kişilerin işledikleri suçları için hesap bile vermediğini aktaran Jolie, “Bazı insanlardan suçları için hesap vermesi istenirken, bazılarına dokunulmuyor. Bu, gün geçtikçe daha da fazla tanık olduğumuz dünyamızın çirkin yüzü” dedi.

‘GAZZE HIZLA TOPLU MEZARLIK OLUYOR’

İsrail’in Gazze’ye saldırılarına ilişkin Instagram hesabında 1 Kasım’da yaptığı paylaşımında Jolie, “Bu, Gazze’de kaçacak yeri olmayan hapsolmuş nüfusun kasten bombalanmasıdır. Gazze, yaklaşık 20 yıldır bir açık hapishaneydi ve hızla toplu mezarlık oluyor” ifadelerini kullanmıştı.

Jolie, Gazze’de çocukların ve ailelerin öldürülmesini vurgulayarak, “Milyonlarca Filistinli sivil, çocuk, kadın ve aileler, dünya izlerken ve birçok hükümetin aktif desteğiyle uluslararası hukuka karşı gıdadan, ilaçtan ve insani yardımdan mahrum bırakılarak, topluca cezalandırılıyor ve insanlık dışı muamele görüyor. İnsani ateşkes talep etmeyi reddederek ve BM Güvenlik Konseyi’nin taraflara ateşkesi dayatmasına engel olarak dünya liderleri de bu suçlara ortak oluyor” demişti. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir