Futbol ile Alakası Olmayanlar İçin Futbol Hastası Flörtlere Karşı Kullanmalık Pratik ve Güncel 10 Bilgi

Futbol hastası flörtünüz bu listedeki bilgileri bildiğinizi öğrendiğinde sizden daha da etkilenecek. 

Keyifli okumalar! 

1. 2022 Dünya Kupası tarihinde ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde düzenlendi!

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da düzenlendi. Ortadoğu’da düzenlenen ilk Dünya Kupası olan bu turnuvada bölgedeki aşırı yaz sıcakları nedeniyle maçlar Kasım-Aralık ayları arasında oynandı.

2. Premier Lig’in “Big Six”i olarak bilinen en büyük 6 takımını bilmen onu şaşırtabilir.

İngiltere Premier Ligi’ndeki ‘Big Six’ terimi Manchester United, Manchester City, Liverpool, Chelsea, Arsenal ve Tottenham Hotspur’u ifade eder.

3. 2014-2021 yılları arasındaki 7 Şampiyonlar Ligi’nin 5’ini İspanyol futbol kulüpleri kazanmıştır.

İspanyol kulüpleri, özellikle de Real Madrid ve Barcelona, yıllardır UEFA Şampiyonlar Ligi’ni domine ediyor; İspanyol takımları 2014 ile 2021 yılları arasında oynanan 7 finalden 5’ini kazandı.

4. Bayern Münih’in tarihe geçen “sextuple’ başarısı!

2019-2020 sezonunda Bayern Münih, Bundesliga, DFB-Pokal, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Süper Kupası, FIFA Dünya Kulüpler Kupası ve DFL-Süper Kupası’ndan oluşan tarihi bir ‘sextuple’ yani altılıyı kazandı.

5. 2009-2019 yılları arasındaki 11 Ballon d’Or ödülünün tamamını Barcelona’lı ya da Real Madrid’li oyuncular kazanmıştır.

Avrupa Yılın Futbolcusu Ödülü olarak bilinen ‘Ballon d’Or’ (‘Altın top’), her yıl, bir önceki sezonda yerel ligler ve kıta kupalarında en başarılı performansı gösterdiği birçok spor yazarının oylaması ile kabul edilen oyuncuya verilen ödüldür. 2009-2019 yılları arasında 11 ödülün 6’sını Messi ve 4’ünü C. Ronaldo almıştır.

6. Dünyanın en büyük futbol turnuvası: Gothia Kupası!

Her yıl İsveç’te düzenlenen Gothia Kupası, dünyanın en büyük gençlik futbol turnuvasıdır. Dünyanın dört bir yanından binlerce takımın katılımıyla bu etkinlik, sporun evrensel çekiciliğinin gerçek bir kutlaması haline geliyor. 2023 yılında bu turnuvaya 71 farklı ülkeden 1.875 takım katılım göstermiştir.

7. Avrupa Süper Ligi fiyaskosu!

Nisan 2021’de, kitlesel taraftar protestoları nedeniyle Avrupa’nın en iyi kulüplerinden bazılarının yer aldığı Avrupa Süper Ligi, duyurulduktan birkaç gün sonra çöktü. Taraftarların duyarlılığının gücüne karşı koyamadı.

8. Euro 2020 turnuvası 2021 yılında oynanmıştır!

Pandemi nedeniyle 2021’de oynanan Euro 2020’de inanılmaz sayıda gol atıldı ve turnuva boyunca toplam 142 gol atıldı. Bu, onu tarihteki en yüksek skorlu Avrupa Şampiyonasından biri yaptı.

9. İtalya Euro 2020’yi hiç mağlubiyet almadan kazanmıştır!

Yenilgisiz bir şekilde Avrupa şampiyonu olan İtalya, finalde İngiltere’yi penaltılarda yenmiştir.

10. Messi, kariyeri boyunca 7 Ballon d’Or “Altın Top” ödülü kazanarak bu ödülü en fazla kazanan futbolcu konumundadır!

Lionel Messi 2021 yılında kazandığı 7. Ballon d’Or ile futbol tarihi boyunca eşi benzeri görülmemiş bir başarıya imza atmıştır. 2022 yılında milli takımı Arjantin ile kazandığı Dünya Kupası ile bu kariyerini adeta taçlandırmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir