Gazze’nin kuzeyinde çatışmalar yeniden başladı

İsrail güçlerinin, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde çekildiği bölgelere tekrar girerek Filistinli direniş grupları ile çatışmaya başladığı bildirildi.

İsrail güçleri, daha önce çekildiği Gazze Şeridi’nin kuzeyinki Cibaliya, Beyt Hanun, Beyt Lahiya ve Gazze kentlerindeki bazı bölgelere yeniden girdi. Gazze kentinin Şücaiye, et-Tuffah mahalleleri ve Senafur bölgesinde, Cibaliya’nın Cebel er-Rays, Beyt Hanun’un es-Sikke bölgelerinde, Beyt Lahiya’nın da Um en-Nasr köyünde İsrail güçleri ile Filistin direniş grupları arasında çatışmalar yeniden başladı.

İsrail güçleri, söz konusu bölgeleri tekrar girmeden önce yoğun top atışı ve hava saldırılarıyla vurdu. Görgü tanıkları bombardımanın ardından çok sayıda ölü ve yaralı olduğu bilgisini aktardı.

İsrail ordusu, ocak ayı başlarında söz konusu bölgelerden çekilmişti.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, dün yaptığı açıklamada, “İsrail ordusunun Gazze’de kara harekatının 3 ay süreceğini daha önce duyurduklarını ve Gazze’nin kuzeyinde bu aşamanın sona erdiğini” belirtmişti. Gallant, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Hamas’ın tüm gücünün ortadan kaldırıldığı iddiasında bulunmuş ve diğer yerleşim bölgelerine geçtiklerini ifade etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir