Havacılıkta Yepyeni Bir Sayfa! Sabiha Gökçen Hava Trafiğine Yeni Bir Boyut Katacak… Bugün Açılıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin önemli havacılık projelerinden biri olan Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pistinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştireceklerini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, bu başarılı tamamlanmış projenin gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Küreselleşme sürecinde havaalanı hizmetlerinin artan önemine vurgu yaparak, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın coğrafi konumuyla dünya havacılık merkezi olma potansiyeline sahip olduğunu belirtti.

2002 yılında başlatılan sivil havacılık politikasıyla sektördeki rekabetin arttığını ve havacılık faaliyetlerinin hızla büyüdüğünü söyleyen Uraloğlu, düşen maliyetler ve atıl havaalanlarının faaliyete geçirilmesiyle iç ve dış hat yolcu sayısında önemli artışlar yaşandığını açıkladı.

Türkiye’nin dünyanın en geniş uçuş ağına sahip ülkelerden birine dönüştüğünü vurgulayan Bakan, 2022’de Avrupa ve dünya havalimanları toplam yolcu trafiği sıralamasında ülkeler arasında 3. sıraya, dünya genelinde ise 6. sıraya yükseldiklerini kaydetti.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pist projesinin devam etmekte olan en kritik havayolu projelerinden biri olduğunu belirten Uraloğlu, yeni pistin hava trafiğini daha verimli kullanacağını ve havalimanının kapasitesini en az 2 katına çıkaracağını ifade etti.

Projeye dahil olan altyapı tesislerinin çağın en son teknolojisiyle güncellendiğini söyleyen Bakan, 91 metre yüksekliğindeki Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin 1 yıldır 7/24 hava trafik operasyonlarına hizmet verdiğini belirtti.

Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2. pisti ile beraber yolcu trafiğindeki artışa paralel olarak önümüzdeki yıllarda büyük bir kapasite artışına ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Ayrıca, projenin içerisinde yer alan tünellerle ilgili yapılan eleştirilere de değinerek, bu tünellerin havaalanına daha hızlı, konforlu ve emniyetli ulaşım sağlayacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir