Motorine ne kadar zam gelecek? 2023 Motorin zammı ne zaman?

İsrail-Hamas çatışmasının şiddetlenmesi akaryakıt fiyatlarını da etkiledi. Yaşanan son gelişmeler sonrasında akaryakıta yapılacak zam hakkında yeni haberler gündeme geldi. Motorine ne kadar zam gelecek merak konusu oldu. Arama motorlarında motorine yapılacak zam tarihi sorgulatılıyor. Vatandaşlar tarafından güncel akaryakıt fiyatları araştırılıyor. Peki, Motorine ne kadar zam gelecek? 2023 Motorin zammı ne zaman? Detaylar haberimizde…

MOTORİNE NE KADAR ZAM GELECEK?

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresi 2 lira 23 kuruş artacak. Zammın ardından motorinin fiyatı yeniden 40 lirayı aşacak. Zammın ardından motorinin litresi İstanbul’da 39 lira 62 kuruşa, Ankara’da 40 lira 21 kuruşa, İzmir’de ise 40 lira 37 kuruşa çıkacak.

MOTORİN ZAMMI NE ZAMAN?

İsrail’in karşılık vermesi ve Gazze’yi bombardıman altına almasıyla çatışmaların şiddeti bir hayli yükseldi. Yaşanan gelişmeler piyasaları da doğrudan etkilerken, brent petrolün varil fiyatı 91 dolara kadar çıktı. Bu gelişme sonrası akaryakıt fiyatlarına kallavi bir zam göründü. 17 Ekim Salı gününden itibaren geçerli olmak üzere motorinin litresine 2 lira 23 kuruş zam bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir