TSKB İkinci Kalkınma Üssüyle Ankara’da

Türkiye’de sürdürülebilir bankacılığın öncü kuruluşu olan TSKB, ikinci merkezini Ankara’da açtı. İştirak şirketlerini de Ankara yerleşkesinde bir araya getiren banka, iş ortaklarına kurumsal bankacılık, yatırım bankacılığı ve danışmanlık hizmetlerinin tümünü sunacak bir yapı kurdu. Açılışta konuşan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç: “Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında her yeni yatırımın sürdürülebilirlik prensiplerine göre yapılması ve yeşil dönüşümün hızla başarılması için etki alanımızı genişletme kararı aldık. Ankara’daki yeni kalkınma üssümüzün Türkiye’nin nitelikli ve sürdürülebilir büyüme rotasında önemli bir referans noktası olacağına inanıyoruz” dedi.

 

Genç Cumhuriyet’in planlı kalkınma döneminde kurulan ve Türkiye’nin nitelikli sürdürülebilir kalkınmasına destek misyonuyla 73 yıllık tarihi boyunca önemli görevler üstlenen TSKB, Cumhuriyetin 100. yılında Ankara’da yerleşik bir ofis açarak iş sürekliliğini ve etki alanını güçlendirme kararı aldı. 

 

Kalkınma odaklı projelerle Türkiye’nin geleceğini şekillendiren yatırımcıların sürdürülebilir finansmana ve uzmanlığa erişimini ileri taşımak, iklim krizine ve doğal afetlere dayanıklı bir kalkınma modeline etkin destek sağlamak amacıyla 26 Eylül 2023 tarihinde açılışı yapılan TSKB Ankara Kalkınma Üssü’nde çok deneyimli bir kurucu ekip görev alıyor. Ankara ofisinde kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinin yanı sıra danışmanlık hizmetleri de sunacak olan Banka, ortak etkisini yukarı taşımak hedefiyle iştirak şirketlerini de aynı ofiste buluşturuyor.

 

Cumhuriyetin 100. yılında, Anadolu’da bölgesel kalkınmanın yeni merkezi olması hedeflenen Ankara ofisinin 26 Eylül’deki açılış törenine katılan TSKB yönetim kurulu üyeleri, üst yönetimi ve iştirak şirketlerinin genel müdürleri sabah saatlerinde, Anıtkabir’i ziyaret ederek Atatürk’ün manevi huzurunda saygı duruşunda bulundu. 

 

Ziyaret sonrasında, Ankara ofisine geçen heyet, yönetim kurulu toplantısının ardından iş ortakları ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirilen açılış törenine katıldı. 

 

 “Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında etki alanımızı genişletme kararı aldık”

TSKB Ankara ofisinin açılışında konuşan TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç, “Cumhuriyetimizin ikinci yüz yılında, ülkemiz kalkınmasını daha da ileri taşımak için her yeni yatırımın sürdürülebilirlik prensiplerine göre yapılması ve yeşil dönüşümün başarılması hedefiyle etki alanımızı genişletme kararı aldık. Ankara yerleşkemizin Anadolu’da sürdürülebilir finansmana ve yüksek uzmanlığa erişimi kolaylaştırarak bu iklim kriziyle mücadeleye önemli katkı vereceğine inanıyoruz. Burada kurumsal bankacılık ve yatırım bankacılığı alanındaki çalışmalarımızın yanı sıra danışmanlık hizmetleri de sunacağız. İştiraklerimizi de buluşturduğumuz yeni ofisimizde çok deneyimli bir kurucu ekip görev alıyor” dedi. 

 

TSKB’nin Net-Sıfır emisyonlu gelecek yolunda etkili bir çözüm ortağı olduğunun altını çizen Bilgiç, sözlerini şöyle sürdürdü: “2022’nin başından bu yana sendikasyon kredilerimiz ve 4. sürdürülebilir tahvil ihracımız da dahil olmak üzere, uluslararası kalkınma finansmanı kurumları, finansal kurumlar ve yatırımcılardan toplam 1 milyar 420 milyon USD tutarında fonu ülkemize getirmenin gururunu yaşıyoruz. Yenilenebilir enerji, enerji verimliliği, iklim teknolojileri, döngüsel ekonomi ve cinsiyet eşitliği temalı bu kaynakların hemen hepsi kendi alanında ilkler içeriyor. Önümüzdeki dönem için de yeşil dönüşüm ve sermaye piyasaları odaklı yenilikçi kaynak anlaşmaları üzerinde çalışıyoruz.”

 

Deprem bölgesine lojistik olarak yakın olmayı önemsediklerinin altını çizen Bilgiç sözlerine şöyle devam etti: “Depremden etkilenen 11 ilimizi sürdürülebilirlik ilkelerine göre yeniden ayağa kaldırmak görevlerimiz arasında başı çekiyor. Uluslararası kalkınma finansmanı kurumlarından deprem temalı toplam 450 mn USD’lik bir kaynak temini yönünde görüşmelerimiz sürüyor. Diğer yandan “kalkınma” alanındaki yetkinliğimizin kamu paydaşlarımızda kıymetli bir karşılığı olduğunu biliyor, uluslararası fon kaynaklarımızın büyük bölümünün devletimiz garantisi altında olmasından büyük bir onur duyuyoruz. Ankara açılımımızla beraber daha fazla etkileşim olanağı bulmak bizler için güçlü bir motivasyon unsuru. Son açıklanan Orta Vadeli Programda da yer alan kalkınma ve yatırım bankacılığı hedefinin altını en başarılı şekilde dolduracağımıza inancımız sonsuz.”

 

Açılış günü Anıtkabir ziyareti yaptıktan sonra gerçekleştirdikleri yönetim kurulu toplantısına da değinen Bilgiç, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Yönetim Kurulumuz, Üst Yönetimimiz, İştirak Genel Müdürlerimiz ve ekip arkadaşlarımızla çok erken saatlerde bir araya geldik ve Atamızı ebedi istirahatgahı Anıtkabir’de ziyaret ettik. Anıtkabir defterinde “Adında Türkiye, adımlarında Cumhuriyet olan bir kurum olarak bugün olduğu gibi gelecekte de ülkemizi, vasiyetiniz olan muasır medeniyetler seviyesinin üzerine taşımak için tüm gücümüzle çalışacağız” diyerek sözümüzü tazeledik. Sonrasında Eylül 2023 yönetim kurulu toplantımızı bu ofisimizde gerçekleştirerek ülkemizin geleceğine hizmet eden yeni kararlara imza attık. Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılında deprem bölgesinde okuyan üniversiteli 100 kız öğrenciye burs desteği sağlama yönünde anlamlı bir karara imza atmış olmaktan dolayı ayrıca mutluluk duyuyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında önemli başarılara imza atacağına inandığımız Ankara yerleşkemizin kurucu ekibine başarılar diliyor, açılışımızın ülkemiz ve paydaşlarımız için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir