Yeni kimlik kartı alanlar şaşkın! Hem ehliyet hem kimlik kartı olacaktı ama öyle aksaklıklar yaşanıyor ki

Yeni kimlik kartlarının ehliyet işlevi görmesi planlanıyordu. Ancak uygulamada çeşitli aksaklıklar ve vatandaşlardan gelen şikayetler bu konuda endişe yaratıyor.

ARAÇ KİRALAMA VE YURT DIŞINA ÇIKIŞTA SORUN OLUYOR

Yeni kimlik kartlarında, kimlik sahibinin ehliyetine sahip olduğunu gösteren bilgiler bulunmuyor. Bu da vatandaşların özellikle araç kiralamak veya yurt dışında araç kullanmak istediklerinde zor durumda kalmasına neden oluyor. Kimlik kartındaki ehliyet bilgileri sadece güvenlik görevlileri tarafından okunabiliyor, araç kiralama şirketleri gibi diğer kurumlar bu bilgilere erişemiyor. Bu yüzden insanlar ehliyet belgesi gösteremedikleri için mağdur oluyor. Bu problem daha çok yurt dışına araç kiralayarak seyahat etmek isteyenlerde görülüyor.

Araç kiralama şirketlerinin çipli kimlik kartlarında ehliyet bilgilerini görememesi vatandaşların araç kiralamada problem yaşamasına yol açıyor. Kurumsal araç kiralama bölümü başkanı Mehmet Aslan, yaşanan şikayetlerin giderilmesi için yeni kimlik kartlarına “şoför” yazısının konması gerektiğini ya da başka bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Bu konuda çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir